Et moderne mødelokale, der skiller sig ud
Pergola
1 parti rammeløse skydeglas i 10 mm klar hærdet sikkerhedsglas. B: 4500 mm. H: 2300 mm. Delt med 5 glas
1 parti faste glaspaneler med 10 mm. klar hærdet sikkerhedsglas. B: 6055 mm. H: 2300 mm. Delt med 6 glas
1 parti faste glaspaneler med 10 mm. klar hærdet sikkerhedsglas. B: 4500 mm. H: 2300 mm. Delt med 5 glas
1 stk regnsensor
2 stk dæmpbare LED-lys i lameller (warm white)
4 stk solamagic varmelamper
Aluminiumskonstruktion med integreret tagrende i rem. B: 6055 mm L: 4500 mm PH: 2300 mm
Motoriserede lameller i tag, styret med fjernbetjening. Lameller roterer trinløst 150°
2 stk nedløb i skjult søjle med udløb under terræn
Würth er et firma, der går op i høj kvalitet. Det er såmænd en af deres værdier sammen med, at de sætter pris på det lokale. Derfor var det ikke svært for Würth i Kolding at lande på VICA Danmark, som har en afdeling i samme by. Drømmen var at lave et udendørs modelokale, og processen startede i 2022, hvor arkitekterne tegnede en terrasse. Oprindeligt overvejede man en klassisk, åben pergola, men løsningen her, er blevet den helt rigtige.
Tanker og idéer
Det var firmaets arkitekter, der tegnede terrassen, og alle var enige om, der skulle være noget for enden af terrassen, men hvad nøjagtigt, var en del af en proces. "Det var vores arkitekter fra FormIII, der anbefalede os VICA. Arkitekterne havde oprindeligt tegnet en pergola på terrassen, men i konkretiseringsfasen fandt vi frem til, at det skulle være en lukket udgave fra VICA, og vi er glade for, at det blev noget lokalt." sådan fortæller Julie, PA'en til den administrerende direktør.
Tanken var nemlig, at der skulle være en form for afskærmning ude på spidsen af terrassen, da vinden suser lidt rundt om bygningen, men den skulle egentlig også gerne kunne endnu mere. "Vi søgte noget, der dels gav læ, men det skulle også være noget, der kunne skabe flere rum på terrassen, så den ikke bare blev én stor flade." forklarer Julie, som samtidig nævner, at samspillet mellem ude og inde er blevet ganske harmonisk.
I foråret 2024 stod den lukkede pergola færdig. En minimalistisk løsning med markante glaspartier, så det syner af en åben pergola, og designet er blevet helt som ønsket. "Vi synes, det spiller. Vi havde ikke valgt det, hvis ikke vi mente, det er af høj kvalitet, og der har intet været med den, siden den blev sat op. Vi fik en god introduktion til brugen af den" forklarer Julie.
Forandring er svær, og hvis man spørger Julie, så kunne den lukkede pergola godt blive brugt endnu mere, men det er godt på vej: "Al forandringsledelse er svær, og vi kan generelt se på mange af vores ændringer, at folk lige skal vænne sig til brugen af dem.
Men pergolaen bliver brugt meget til 1:1 samtaler, i frokostpauserne og især til vores sociale arrangementer."
Würth har valgt møbler på hjul, så lokalet let kan laves om, og netop fleksibiliteten var også noget, der stod højt på ønskelisten. Eksempelvis har man sikret, at glaspartierne til de to sider mod terrassen kan åbnes helt op, så det både kan være en åben læskærm, men samtidig være det lukkede mødelokale med plads til at hænge sedler på glasvæggene.
Pergolaen har også elektrisk lys samt vippefunktion i loftet, der kan slippe solstråler og luft ind i rummet, mens varmelamperne har gjort, at de kan bruge pergolaen omtrent 10 måneder om året. Würth har kort sagt fået et mødelokale, der kan noget lidt andet end de fleste, og det var netop det, de gik efter: "Vi ville gerne skabe et rum, hvor man kan tænke mere kreativt og gøre noget anderledes i nogle af møderne. Et rum uden skærme." fortæller Julie, der er glad for, hvordan det lykkedes.
Udforsk vores store inspirationskatalog
Gå på opdagelse i vores erhvervskatalog – her finder du et stort indblik i muligheder og kan lade sig inspirere med billeder, fortællinger og information om glasbygninger og overdækninger. Udfyld formularen og få kataloget med det samme.
Hvis du vil vide mere, kan du udfylde dit telefonnummer, og du vil blive kontaktet af en af vores medarbejdere.