
Udestue og bolig i smuk arkitektonisk harmoni
Fakta om projektet

Lyst, selv på gråvejrsdage
Familien på fire manglede ikke plads i boligen, men ønskede et rum, hvor hjemmets bekvemmeligheder kunne nydes i lyse omgivelser, tæt på naturen - året rundt. Og stort set alle familiens fælles timer foregår i udestuen, hvor der spilles, overnattes og hygges med kreative sysler. ”Man drages af lyset herude, som selv på gråvejrsdage strømmer ind fra alle sider”

Den helt rigtige stemning
Også julen tilbringes i de magiske rammer. Genskæret fra brændeovnen og de levende lys samt udsigten til måneskin og stjernehimmel giver julestemningen en helt særlig ekstra dimension.

Et ekstra drivhus
Senest har familien også fået et drivhus, som supplerer udestuen på bedste vis. ”Udestuen er for os et lidt finere rum – vi manglede også et sted, hvor hele familien hurtigt kunne samles med beskidte støvler, og hygge os sammen med varm kakao i krusene. Vi bruger drivhuset til alt muligt, f.eks. som grillstue og juleværksted – og til foråret skal vi selvfølgelig i gang med at dyrke dejlige grønne afgrøder”.
Gå på opdagelse i vores inspirationskatalog
Drømmer du om at få et orangeri, en udestue, en pavillon eller et drivhus?
Vi har samlet en masse inspiration og gode råd i vores katalog, så du kan drømme dig hen og finde den løsning, der er den rigtige for dig.
Du vælger selv, om du vil se kataloget online – eller vil have det tilsendt fragtfrit med posten.